Ploter to prawdę mowiąc duża drukarka. Sluży do tego, aby drukować duże formaty takie jak A1 czy A0. Tego typu urządzenia bardzo często wykorzystują architekci do wydruków projektów. Rodzajów ploterów dostępnych jest wiele, bowiem wsród ploterów drukujących są i takie, które grawerują, a także wycinają.

Plotery laserowe i atramentowe

Plotery laserowe to już bardziej zaawansowane urządzenia, które wykorzystywane są nie tylko w usługach ale i produkcji przemysłowej. Laser w tych ploterach ma naprawdę dużą moc. Dzięki tej mocy laser jest w stanie ciąć nawet w tak twardych materiałach, jak: plastik, drewno, tkaniny, czy guma. Plotery atramentowe dobrze sprawdzają się w poligrafii, dziedzinach inżynierskich, geodezji, ale też w zwykłym biurze.

Mapy, plany, schematy, rysunki techniczne, diagramy, arkusze lub obszerne zestawienia danych itd., to wszystko drukują plotery atramentowe.

Plotery tnące

Dziś na rynku dostępne są również plotery tnące. Plotery te sterowane są komputerowo i są w stanie dość precyzyjnie ciąć materiały z rolki i arkusza. Można wyróżnić dwa rodzaje cięcia w tym ploterze. Odpowiednie ostrze tnie w systemie wleczonym, wtedy nóż kierowany jest ruchem materiału lub aktywnym, wówczas osią noża steruje dodatkowy silnik. Tego typu plotery wykorzystywane są do cięcia folii samoprzylepnych, folii maskujących, odblaskowych, oraz do kreślenia szablonów przy użyciu pisaków. Plotery tnące przydają się firmom reklamowym, drukarniom wielkoformatowym oraz pracowniom kamieniarskim. Obsluga plotera laserowego nie jest łatwa. Musimy go umieć ustawić i w tym celu najlepiej zaliczyć kurs obsługi. Na takim kursie nauczymy się nie tylko sterować ploterem ale nauczymy się importować dane z programów graficznych.

Plotery grawerujące

Plotery grawerujące umożliwiają grawerowanie w materiałach twardych tj. miękkie metale nieżelazne np. aluminium, mosiądz, szkło, drewno, PCV, PMMA, Poliwęglan, itp.. Mogą one być dwuwymiarowe lub trójwymiarowe. Ponieważ w takich ploterach głowica porusza się również w osi Z i dzięki temu można można grawerować na różnej głębokości, to powstają niejednokrotnie cuda na miarę naszych czasów. To co do niedawna było w naszym kraju nieosiągalne i możnabylo przywieść tylko z zachodu dziś możemy się pochwalić naprawdę dobrą krajową reklamą. Jak to działa? Ano głownie za sprawą frezu, który z dużą prędkością obrabia dany materiał. Plotery grawerujące grawerują napisy, tworzą matryce oraz wykonują wiele innych drobnych detali.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

wyczyść formularzWyślij