Jeśli zakupiliśmy ploter do naszej firmy, powinniśmy również nauczyć się obsługi programów graficznych, aby umieć sterować naszym ploterem. Czasem ploter wyświetla komunikaty, które powinniśmy rozumieć. Jeśli nie nauczymy się reagować na nie, to będziemy musieli dzwonić do serwisu ploterów i prosić o pomoc, a to może wiązać się z dodatkowymi kosztami obsługi.

Problemy w cięciu PCW i poliwęglanie

Materiały te na pierwszy rzut oka przypominają najczęściej obrabiany materiał na ploterach laserowych PLEXI czyli szkło organiczne. Jednak z uwagi na budowę strukturalną nie da się go poprawnie wycinać ploterem laserowym. Rzecz najważniejsza, która go dyskwalifikuje, to to że w trakcie cięcia tego typu materiału wydzielają się “gryzące” opary niebezpieczne dla zdrowia.

Dużego projektu nie wycina się w całości.

Może się zdarzyć, że z dużego projektu wycięta została tylko część, a na wyświetlaczu plotera pojawił się komunikat “Koniec danych”. Co się stało? Zaistniał jakiś problem z transmisją danych. Może ten problem wynikać z kilku czynników:

  • Możemy mieć włączone usypianie/hibernacja systemu. Należy sprawdzić opcje zasilania w komputerze i wyłączyć usypianie i hibernację
  • Możemy mieć włączony wygaszacz ekranu. Należy go wyłączyć.
  • Jeśli do połączenia komputera (laptopa) z ploterem użyty jest adapter USB, to trzeba to sprawdzić, bo z niektórymi urządzeniami tego ploter zgłasza problem.
  • Powinniśmy zwrócić uwagę jeszcze na, to że komputer i ploter laserowy powinny być zasilane z jednego źródła, najlepiej poprzez filtr przeciwzakłóceniowy – popularny Acar.
  • Jest jeszcze jeden banalny powód, dla którego projekt z plotera nie wycina się w całości, mianowicie nasz komputer może mieć wirusa.

Przesyłanie plików HPGL lub DXF

Zdarza się, że mamy przesłać plik HPGL lub DXF i plik konfiguracyjny *.mcc. Gdzie możemy go znaleźć? Zwykle plik ten zapisuje się w miejscu, w którym zainstalowany został program MegaCut. Czyli pod ścieżką: C:\ProgramFiles\Megaplot\MegaCut

Zdarza się jednak, że zapisaliśmy go w miejscu w którym nie umiemy go odnaleźć. Wówczas ścieżkę należy odczytać z okna konfiguracji (klawisz F6). Na następnej stornie w czerwonej ramce zaznaczona jest ścieżka. Jeżeli w ścieżce widzisz tylko napis Settings.mcc, oznacza to, że niestety nie zapisałeś konfiguracji. Aby zostały one zapisane, musimy stworzyć nowy katalog lub folder domyślny i tam je zapisać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

wyczyść formularzWyślij